Novinky, aktuality

Zpět

CNG pro dopravu

Největší ryze česká strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) dnes v Mladé Boleslavi zprovoznila svou zatím nejvýkonnější plničku na CNG pro automobily. Zařízení s technologií CNGvitall je sice už desáté v pořadí, ale je výjimečné technickým řešením i kapacitou. Skupina VMG je navíc naším nejsilnějším exportérem CNG zařízení s vlastním know-how. „Plnička funguje na obou stranách komunikace z jednoho zdroje plynu, denně obslouží v obou směrech v součtu až tisíc osobních aut při rychlosti plnění 350 m3 za hodinu," vysvětlil obchodní ředitel VMG Jiří Skuhra.

Pro Českou republiku je významné, že se CNG technologie z Vítkovic staly nejen službou domácím řidičům, ale také vývozním zbožím. VMG jsou momentálně jediný výrobcem na světě, který umí vyrobit takzvaný virtuální plynovod na 5 200 m3 stlačeného zemního plynu, což odpovídá energetickému zdroji o kapacitě 55 megawatt hodin energie ve formě zemního plynu. Navíc umí vítkovická skupina vyrobit také mobilní plnicí stanice booster, které se zásobují ze svazků ocelových lahví s CNG. Ocelové lahve jsou z VMG zatím ty největší na světě – o vodním objemu 260 litrů je zpětným protlačováním z jednoho kusu oceli nikdo jiný než Vítkovice Machinery Group dělat neumí. „Jsme v tom o krok napřed před světem, lahve vyrábíme na lince, která je výsledkem vlastního výzkumu a vývoje," doplnil rozhodující vlastník skupiny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

Nově otevřené plničky, které jsou podle strategické dohody umístěny v síti čerpadel Benzina, proto přitáhly i blízkovýchodní diplomaty a průmyslníky a zástupce ruského energetického byznysu. „Ve Spojených arabských emirátech jsme prodali naše technologie v hodnotě už asi čtvrt miliardy korun, další směřují na další trhy na Arabském poloostrově a také v Jižní Americe, v Indonésii a Rusku," komentoval obchodní ředitel strojírenských Vítkovic J. Skuhra.

Trend využívání alternativního paliva CNG je podle něj plynule rostoucí. V celkovém odběru zemního plynu zaznamenala skupina VMG oproti loňsku nárůst 26 procent. „Hodně tomu podle mě pomohla právě výroba vozu Škoda Octavia G-TEC a dalších typů na CNG. Očekáváme stálý nárůst poptávky, proto vlastně budujeme naše plničky," objasnil Z. Trejbal. Kromě těch na Benzinách fungují také vlastní vítkovické plničky CNGvitall na různých místech ČR a také v Polsku. Skupina už letos na podzim také pokořila hranici jednoho milionu kubíků v prodeji stlačeného zemního plynu (CNG) pro dopravu a do konce roku čeká prodeje CNG na retailovém trhu o zhruba 30 procent vyšší než loni.

Upřesnění:

V síti Benziny bude do konce roku 2015 celkem 20 stanic na CNG, další budují Vítkovice Machinery Group samostatně. Na příští rok se plánuje vybudování 12 stanic v síti Benziny a další plničky přibudou i mimo tuto síť. Celkově bude mít skupina letos – vlastních, s Benzinou i mimo ni, dohromady 15 plnicích stanic na CNG. Příští rok by to mohlo být dalších celkově zhruba 20 nových CNG plniček.