Novinky, aktuality

Zpět

Obří energetický projekt v Turecku

Skupina Vítkovice odzkoušela druhý kotel na obřím energetickém projektu v Turecku a zprovozňuje další zařízení

OSTRAVA 22. 1. 2015  –  Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group v Turecku úspěšně uskutečnila tlakovou zkoušku druhého kotle (bloku B) projektu Yunus Emre společnosti Adularya. V těchto dnech začalo najíždění technologických zařízení, která jsou společná pro oba bloky nové turecké elektrárny. Tato zařízení umožní další fáze najíždění fluidních kotlů, především bloku A a turbogenerátorového soustrojí. „Tlakové zkoušky kotle byly bez problémů. Fungují i čerpací stanice a úpravna surové vody, dokončena je i chladící věž a chladící okruh elektrárny. Směřujeme do finále celého projektu," uvedl za skupinu Vítkovice Machinery Group Kamil Kučera, šéf dceřiné firmy Vítkovice Power Engineering. 

Tlakové zkoušky prvního ze dvou fluidních kotlů o výkonu 145 MW elektrárny Adularya se uskutečnily loni na jaře. Už v létě 2014 se elektrárna Yunus Emre, kterou skupina Vítkovice Machinery Group staví pro společnost Adularya na klíč jako tzv. EPC kontraktor, připojila k národní elektrické rozvodné síti.

Turecká uhelná elektrárna Adularya v provincii Eskisehir je s hodnotou okolo 12 miliard korun jedním ze stěžejních energetických projektů skupiny Vítkovice Machinery Group. Kontrakt běží od února 2011. Investorem a zákazníkem je soukromá turecká společnost Adularya, která je členem významné skupiny Naksan Holding. Strojírenské Vítkovice zodpovídají za celkové uvedení elektrárny do provozu.

„Ukončení dodávek je rozděleno do několika postupových bodů (milníků), jakými jsou např. zapálení kotle na uhlí, přifázováni turbogenerátorového soustrojí k síti, garanční zkoušky, zkušební provoz a podobně. Zároveň se budou dělat dokončovací práce v okolí bloků - například finální terénní úpravy, administrativní budova a další. „Paralelně bude probíhat také dozor nad prvními měsíci provozování. Do konce roku 2015 předáme zákazníkovi oba bloky," doplnil K. Kučera.

Investor energetického komplexu v Turecku, tedy holding Naksan, patří k největším tureckým společnostem, v energetickém sektoru se pohybuje díky rozhodnutí Turecka otevřít tento trh privátním společnostem, znám je i v globálním měřítku.