Novinky, aktuality

Zpět

Nástavba Vysoké pece č. 1 v Ostravě se jmenuje Bolt, stejně jako slavný atlet Usain Bolt

Bolt Tower, čili šroubová věž nebo věž šroub, tak se od 24. 5. 2015 jmenuje nástavba Vysoké pece č. 1 (VP 1) z dílny architekta Josefa Pleskota v ostravských Dolních Vítkovicích. Stavba, která ční nad historickým areálem Dolních Vítkovic (DOV), symbolizuje někdejší oheň z vysoké pece. Nyní má Bolt Tower světově známého kmotra stejného jména – Usaina Bolta. Uznávaný atlet Bolt Tower v Ostravě osobně pokřtil. 

 

„Je to pro nás obrovská radost. Ani jsme nedoufali, že se v tak krátkém čase spojíme s manažerem natolik významného atleta a že nám vyjde vstříc. Jsme doslova nadšení," říká ředitel DOV Petr Koudela.

Sdružení DOV vyhlásilo soutěž o název nově otevřené nástavby Vysoké pece č. 1. začátkem dubna. Zájem o ni byl obrovský a lidé zaslali více než tisíc návrhů. Soutěž pak byla ve středu 20. 5. 2015 ukončena a z nepřeberného množství námětů vybralo sdružení DOV vítězný název Daniela Hladkého „Bolt Tower".

„Nejprve jsem hledal symbol, který by plně charakterizoval novou nadstavbu a přitom se dal ztotožnit s celou stavbou. Po chvíli uvažování jsem se dostal ke geometrickým tvarům a slovu šroub, které mi hned přišlo zdravě drzé. Jakmile jsem si uvědomil anglický ekvivalent bolt, hned mě v kontextu se Zlatou tretrou napadlo, že to je skoro znamení, a poslal jsem název do soutěže," řekl autor vítězného názvu Daniel Hladký.

Jakmile sdružení DOV jistilo, že mezi návrhy veřejnosti na název nové nástavby VP 1 je „bolt", okamžitě si spojilo anglický výraz pro šroub se jménem slavného jamajského atleta Usaina Bolta, který si svůj jediný start v první části sezóny v Evropě naplánoval právě na Zlaté tretře v Ostravě. Dnes, dva dny před startem na atletickém mítinku, Usain Bolt stejnojmennou „věž" také pokřtil.

 

O výběru názvu nástavby VP 1podle ředitele DOV Koudely nemohlo být pochyb. Mezi více než tisíci návrhy se naprosto vymykal.  Některé jiné názvy se několikrát opakovaly, například Skleněnka, Pecka nebo Rubikon.  „Ale návrh na Bolt Tower byl jen jeden," zdůrazňuje ředitel DOV a dodává: „Po chvilce přemýšlení nám došlo, že je to geniální název, protože v angličtině se to dá jako šroub, ale také jako záblesk z nebe a to fakt asi byl."  Autor názvu se z vážných zdravotních důvodů nemohl křtu Bolt Tower zúčastnit. S Usainem Boltem se ale setkal a podle slov P. Koudely si výjimečné setkání skutečně užil.

Doplňující informace:

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součásti nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Jedna z hlavních dominant Ostravy v uplynulých měsících povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě. Návštěvníci se tu rozhlédnou po okolí z téměř 80 metrů. S nápadem přidat Vysoké peci č. 1 (nazývanou krátce taky VP1) nástavbu přišel dvorní architekt Dolní oblasti Vítkovice (DOV) Josef Pleskot. Původní výška pece, ve které se dříve tavilo železo, byla 63,6 metru. Nově se teď vrchol věže tyčí ve výšce 77,7 metru. Vestavěná prosklená válcová nástavba slouží jako vyhlídková věž s multifunkčními prostory. Projekt propojuje v úrovni 55 metrů prezentační prostor jako součást naučné stezky po peci, v úrovni 62 metrů kavárnu, v úrovni 66 metrů klub a ve výšce 71 metrů střešní vyhlídkovou terasu.

Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Současně navazuje na nejlepší práce architektů konstruktivismu. „Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky, prosperity a vztahu k něčemu víc, nejen k materiální podstatě člověka," říká architekt Josef Pleskot, autor projektu. Povyrostlá pec je podle něj inspirována také slavným Nekonečným sloupem světoznámého, uznávaného sochaře a fotografa rumunského původu Constantina Brancusiho (1876-1957). Ostrava tak má nyní v nejlepším slova smyslu blíže i ke světovému umění.