Novinky, aktuality

Zpět

Nové zakázky pro loďaře, hřídele do Skandinávie za 50 mil. Kč

Skupina Vítkovice získala dvě nové zakázky pro lodní průmysl. Pro dva různé skandinávské výrobce zhotoví lodní hřídele velkých tankerů a kontejnerových lodí za téměř 50 milionů korun. Výrobu prvních hřídelí už Vítkovice, přesněji jejich dcera Vítkovice Heavy Machinery (VHM), zahájily. Práce na obou zakázkách poběží v několika etapách minimálně do léta 2017. 

Pro dánskou společnost MAN Diesel & Turbo vyrobí VHM celkem pět sad hřídelového vedení, které se budou podílet na pohonu lodního šroubu. Dodávka dvou sad je plánována na konec listopadu. Další tři sady budou dodány během příštího roku. „Musíme zpracovat celkem 300 tun materiálu - například jedna vrtulová hřídel, dlouhá devět metrů, váží zhruba 25 tun. Spojovací hřídel o délce přes pět metrů pak kolem 29 tun," naznačil obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

S dánským výrobcem hřídelového vedení MAN Diesel & Turbo spolupracují VHM již mnoho let, a to jako klíčový dodavatel. „Aktuálně jsou ve hře další nabídky na výrobu vrtulových a spojovacích hřídelí. Pokud společnost MAN budoucí projekty získá, je vysoce pravděpodobné, že zakázky udělí do VHM," zmínil obchodní ředitel.

Druhým skandinávským partnerem Vítkovic ve  výrobě pro lodní průmysl je švédská společnost Rolls-Royce. Zakázka, kterou skupina získala v červenci, vzešla z konkurenčního boje s evropskými i asijskými firmami. VHM vyrobí pro Švédy dvě vrtulové hřídele a sedm spojovacích hřídelí. Výroba spojovacích hřídelí začne v listopadu, dodávka je v plánu na květen a červen 2017. S výrobou vrtulových hřídelí začnou strojírenské Vítkovice začátkem příštího roku, termín dodávky je v jeho druhé polovině. „Na vrtulové hřídele budou natažena bronzová pouzdra, která zlepší jejich antikorozní ochranu," zmínil zajímavost výrobního postupu obchodní ředitel Brož. 

hridel