Novinky, aktuality

Zpět

Prodeje CNG letos lámou rekordy, v únoru poskočily na dvojnásobek

Plničky stlačeného zemního plynu (CNG), které provozuje strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) prodaly od začátku roku už téměř 450 tisíc metrů krychlových tohoto moderního paliva. Je to o 133,5 procenta více než ve stejném období loni a skoro třikrát víc než v roce 2014. „Letos je vidět obrovská dynamika. Mezi začátkem roku 2014 a počátkem loňska jsme zaznamenali jen 23procentní nárůst," uvedl Rodan Broskevič, generální ředitel společnosti Vítkovice Doprava, která ve skupině VMG zastřešuje prodej stlačeného zemního plynu.

CNG letos, podobně jako jiná paliva, zlevnilo v závislosti na ceně vstupní komodity. Jízda na CNG je přitom i přes pokles ceny konvenčních paliv pořád cenově výhodnější. Důležitý je totiž také obsah energie v palivu. Stlačený zemní plyn se chová jako 130oktanový benzín, tedy jako prémiové palivo. „Kilogram CNG tak co do energie neodpovídá jednomu litru benzínu nebo nafty. V kilogram CNG je tolik energie jako v 1,5 litru benzínu nebo 1,3 litru nafty," vysvětlil Broskevič. Pro rychle rostoucí prodeje je pak podle něj podstatný i růst sítě CNG plniček a doplňkové služby v podobě mobilních plynovodů, které umožňují stavět plničky i tam, kam není doveden klasický plynovod.

Skupina VMG je s celkovým počtem 24 plnících stanic (jde jak o veřejné, tak o podnikové CNG stanice) největším provozovatelem infrastruktury CNG plniček v České republice. Další dvě stanice dokončila v těchto dnech u Frýdlantu nad Ostravicí, na rychlostní spojnici mezi Ostravou a Beskydami. „Jde o plničky v obou směrech silnice a běží kolaudační proces," upřesnil obchodní ředitel Vítkovice Doprava Martin Žák. Vedle toho skupina právě připravuje otevření další plničky ve Spojených arabských emirátech.

Vítkovice loni prodaly téměř tři miliony kubíků CNG, z toho koncovým zákazníkům v síti plnících stanic kolem 2,6 milionů m3, což je meziročně nárůst prodeje o 106 procent na zhruba 50 milionů korun. Za posledních pět let je to skok na téměř desetinásobek. Pro rok 2016 počítá skupina VMG i díky tomu s dalším meziročním růstem prodejů stlačeného zemního plynu.

Doplňující informace:

  • 1 kg CNG ≠ 1 l benzinu či nafty

Důležitý je obsah energie v palivu:

  • CNG   13,3 kWh/kg
  • Benzín 8,6 kWh/l
  • Nafta   9,9 kWh/l

Z toho vyplývá, že v 1 kg CNG je tolik energie jako v 1,5 litru benzínu nebo 1,3 litru nafty.

Porovnání CNG s prémiovými palivy

 

CNG

Premiová NAFTA

Premiový BENZIN

palivové náklady na 1 km

0,88 Kč

1,34 Kč

1,89 Kč

ujetá vzdálenost za 1 000 Kč

1136 km

746 km

529 km

náklady při ročním projezdu 30 000 km

26 400 Kč

40 200 Kč

56 700 Kč

roční rozdíl nákladů při jízdě na CNG

 

13 800 Kč

30 300 Kč

Pozn.: ceny jsou uvedeny vč. DPH

booster