Tiskové zprávy

Zpět

STANOVISKO společnosti VÍTKOVICE, a.s. k propouštění ve Vítkovických strojírnách Františka Pivody

 Společnost VÍTKOVICE, a.s. razantně odmítá spojování svých právních kroků a práv s neschopností společnosti Vítkovické strojírny s.r.o.  Františka Pivody udržet zaměstnanost.

 

Důvodem pro krach Vítkovických strojíren je údajně incidenční žaloba Vítkovic na prodej Kotlárny a Mostárny. Prodej organizoval a realizoval správce Vítkovic Power Engineering (VPE) David Vandrovec. Argumentace proti Vítkovicím se nemyslně opakuje, přestože správce VPE Vandrovec sám zahájil proti Vítkovicím, a.s. 10 tzv. incidenčních sporů.

 

Společnost Františka Pivody Vítkovické strojírny s.r.o. zdecimovala někdejší Kotlárnu a Mostárnu, které jim z konkurzu prodal správce VPE Vandrovec.  Zkušenosti Pivodova týmu se strojírenstvím byly předem jasné – mizivé. 

 

František Pivoda má za sebou ve strojírenství angažmá ve STROJTOS Lipník (konkurs), TOS Lipník (likvidace). Jinak podniká ve zcela jiném typu byznysu (restaurace a prodej vozů).

 

Strojírny F. Pivody koupily Kotlárnu a Mostárnu VPE s necelými 600 zaměstnanci od správce Vandrovce za zhruba 7,3 milionu korun, tedy za zlomek hodnoty. VPE mělo pořizovací hodnotu majetku kolem 3 až 4 miliard korun a čistou hodnotu dlouhodobého majetku podle rozvahy k 31. 12. 2015 přes 1,2 mld. korun.

 

Prodej někdejší Mostárny a Kotlárny VPE v režii správce Vandrovce proběhl na konci září 2017 mimo dražbu a v rozporu s usnesením soudu. Na to podaly Vítkovice žalobu s klíčovými výhradami k překotnému prodeji a k nejasnostem, proč se prodávalo bez stovek pohledávek apod.

 

Od října do konce ledna nezískaly Pivodovy Vítkovické strojírny (dříve Taxton Property) financování a kromě zakázek z Vítkovic patrně neměly ani dostatek nových zakázek. Firma nevyplatila mzdy za leden a únor a vinu svalila na žalobu Vítkovic. Co se dělo do doby podání vítkovické žaloby, čili 4 měsíce, není jasné. Od prvního dne měly mít Pivodovy strojírny pro takovýto typ byznysu zajištěno provozní financování minimálně ve výši 300 milionů korun. To neměly.   

 

Je to věc, kterou při prodeji správce Vandrovec se svými poradci vůbec neřešil. Firma bez financování ale zjevně může fungovat je několik měsíců.

 

VÍTKOVICE, a.s. Pivodovým strojírnám poskytly zakázky a dodávaly služby, ale Pivodovo vedení za dodávky neplatilo. Zaměstnanci Vítkovických strojíren by měli pohnat k odpovědnosti za jejich výpovědi jak vedení Pivodových strojíren, tak správce VPE.