Novinky, aktuality

Zpět

Světová inovace – zámořský kontejner na helium

Vítkovice Mechanika vyrobily jako první na světě 20stopý kontejner MEGC s certifikací   International Maritime Dangerous Goods (IMDG) pro převoz helia a stlačeného zemního plynu při tlaku 250 bar na zaoceánských lodích.

Kontejner je unikátní právě tím, že splňuje kritéria pro náročnou námořní dopravu. Zároveň se může pohybovat i po silnici a železnici. Vlastní konstrukce vychází z již v minulosti vyrobeného a úspěšného vítkovického kontejneru MGC 5200 určeného primárně pro CNG. Kontejner se skládá z ocelové konstrukce, 92 ocelových láhví o objemu 190 litrů z Vítkovice Cylinders a z nerez potrubí, které je rozděleno do šesti sekcí. „Celý kontejner je koncipován tak, aby splňoval rozměrové parametry klasického 20stopého kontejneru, jak ho známe z různých skladišť, takže se dá použít na různé návěsy a vagóny s kontejnerovou přepravou," říká obchodní ředitel společnosti Vítkovice Mechanika Roberto Clemente a vysvětluje, že původní kontejner byl vyvinut jen pro transport na železnici a auty. „Navíc zákazník požadoval tento kontejner pro helium, což je velmi drahý plyn tvořený hodně malými molekulami, takže je velmi důležitá těsnost celého potrubního rozvodu."

Pro certifikaci IMDG se musela pozměnit konstrukce a to tak, aby kontejner vydržel až šestinásobek své váhy naskládaný na něj na zaoceánských kontejnerových lodích. Vzhledem k váze kontejneru (prázdný váží 24,5 tuny) se musela pozměnit ocelová konstrukce, aby kontejner vydržel mechanické a následně i dynamické zkoušky. Po nich odborníci prozkoumali všechny nosníky a svary, aby zjistili, jestli nedošlo k deformaci či prasklině. Nový produkt ve všem obstál. Výsledkem je unikátní kontejner s možností otevření 92 láhví jediným tlačítkem a s nejobtížnější certifikací na světě. 

kontejner helium