Novinky, aktuality

Zpět

Vítkovice Cylinders, první z firem Světlíkova holdingu, čeká rekordní zisk

Společnost VÍTKOVICE CYLINDERS, která byla historicky první firmou pozdější skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) pod kontrolou Jana Světlíka, loni dosáhla podle zatím předběžných čísel nejlepších výsledků ve své historii. Tržby zvýšila meziročně o zhruba osm procent na bezmála 2,5 miliardy korun a zisk podle ukazatele EBITDA o 35 procent na skoro čtvrt miliardy korun.

„Dařilo se i sesterské lahvárenské firmě – polským Vítkovicím Milmet. Tržby tam máme zhruba 1,2 miliardy, což je růst o přibližně 100 milionů korun, a zisk narostl o 50 procent na 150 milionů korun," uvedl Jerzy Kościelniak, generální ředitel společnosti Vítkovice Cylinders.

Obě společnosti tvoří jádro takzvané lahvárenské části skupiny VMG. Ve vývoji vítkovické skupiny je tato část s 950 lidmi klíčová, protože právě ona vytvořila základ, ke kterému od roku 2003 postupně přibyly privatizované strojírenské Vítkovice, Hutní montáže a silná IT část, fúzovaná do dnešní společnosti Vítkovice IT Solutions. 

Byznys vysokotlakých ocelových lahví a tlakových nádob se ve VMG rozrostl mnoha směry a navazuje na něj řada projektů v různých dceřiných společnostech skupiny. Kromě samotných lahví, mimo jiné nejobjemnějších na světě, zahrnuje i mobilní plynovody, CNG projekty - včetně systémů pro lokomotivy a nákladní vozidla na CNG, speciální nerezové láhve a zařízení na přepravu a skladování plynů, včetně nedávno dokončeného prvního námořního kontejneru na přepravu helia na světě, který si objednala klientela ze Středního východu (pro SAE a Katar). „Vývoj v této oblasti nekončí. Směřujeme k projektům s vodíkem a naší velkou výhodou je, že jsme v rámci VMG schopni si vyvinout i vyrobit zařízení s unikátním know-how," naznačil další záměry Jerzy Kościelniak.

plynovod