Tiskové zprávy

Zpět

Vítkovice Heavy Machinery získaly v Německu zakázku na stroje pro těžbu draselných solí

Vítkovice Heavy Machinery (VHM), člen strojírenské skupiny Vítkovice, podepsaly kontrakt na výrobu velkých dílů dvou dvojitých těžních strojů pro německou firmu, která tato zřízení dodává pro těžbu draselných solí ve Velké Británii.Kontrakt má hodnotu zhruba 40 milionů korun a výroba začala v těchto dnech," uvedl obchodní ředitel Vítkovice Heavy Machinery Jiří Brož.

Nové stroje budou jedny z největších dosud vyráběných zařízení. „Jejich navíjecí bubny mají průměr šest metrů a šířku dvakrát tři metry. Po sestavení bude každý z těžních strojů vážit 230 tun," popsal obchodní ředitel. Dodávky z VHM zahrnují nejen navíjecí bubny, ale i hřídele.

Těžba na britském nalezišti draselných solí, kam nakonec důlní stroje s vítkovickými díly zamíří, bude probíhat v hloubce více než 1 500 metrů. Zajímavostí umístění ložiska navíc je, že se vytěžená surovina bude podzemním tunelem dopravovat 35 kilometrů k pobřeží, kde se bude přímo nakládat do lodí.

Draselné soli jsou základem pro výrobu hnojiv. Největšími spotřebiteli hnojiv na bázi draselných solí jsou Čína, Indie, Brazílie a poptávka nejen tam stále roste. Skupina Vítkovice aktuální zakázkou navazuje na předchozí dodávky těžních strojů (pro různé druhy surovin), kterých za posledních 15 let vyrobila 45, a to zejména pro Rusko, Ukrajinu, Švédsko, Indii a Brazílii.