Novinky, aktuality

Zpět

VMG dodají tisíc hřídelí pro větrné elektrárny

Největší ryze česká strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) uzavřela kontrakty na dodávku tisícovky hřídelí pro větrné elektrárny společnostem z Dánska a Španělska. Hodnota zakázek se blíží 500 milionům korun. „Kontrakt znamená 30procentní nárůst produkce těchto typů hřídelí a také rychlý nástup třísměnného provozu v naší nové továrně v Polsku, která se rozjela na začátku letoška," uvedl za skupinu VMG Jan Gajda, generální ředitel společnosti Vítkovice Heavy Machinery, která je garantem této produkce.

Dodávky probíhají průběžně a všechny hřídele musí být předány do konce roku 2015, protože pro 2016 předpokládáme stejný objem dodávek.

Nové kontrakty získala skupina díky významným inovacím. Zhruba rok například vyrábí nový typ hřídele pro nízko a středně otáčkové větrné elektrárny španělské společnosti Gamesa Eolica. „Průměr kružnice, kterou lopatky při rotaci opisují, je 114 metrů. Pro lepší představu to je skoro devět kamiónů seřazených za sebou Jedna taková elektrárna pak zásobí elektřinou 1 800 domácností na rok," popsal J. Gajda. 

Konkurenčním dodavatelům se zatím nepodařilo dosáhnout mechanických vlastností, mikročistoty a mikrostruktury z požadovaného materiálu. Skupině VMG se naopak díky uzavřenému výrobnímu cyklu povedlo získat certifikaci Gamesa Eolica. Skupina tak dodává v současné době hřídele třem největším světovým výrobcům větrných elektráren.

Právě tyto zakázky byly důvodem nedávného zprovoznění polského závodu.  Investice za zhruba 48 milionů zlotých (v přepočtu přibližně 300 milionů korun) posílila kapacity skupiny ve výrobě pro energetiku. Vedle toho přináší dvě desítky nových pracovních míst.

Nová továrna je situována v areálu společnosti Vítkovice Milmet a organizačně je součástí právě společnosti Vítkovice Heavy Machinery. Ta je jednou z největších dceřiných firem skupiny Vítkovice Machinery Group. Společnost zaměstnává přibližně 1 300 lidí. V roce 2014 vytvořila obchodní tržby v hodnotě zhruba 4,1 miliardy korun, což je po očištění od strukturálních vlivů (jde o tržby očištěné o společný prodej zboží se společností Vítkovice Hammering) o čtyři procenta více než za rok 2013. Předběžným výsledkem loňského hospodaření firmy Vítkovice Heavy Machinery je provozní zisk 115 milionů korun, který představuje po předloňské ztrátě zlepšení o 245 milionů korun.