Tiskové zprávy

Zpět

Vítkovice nově vyrábějí složité odlitky pro Švýcary

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP podepsaly rámcovou smlouvu se švýcarskou společností Hatebur Umformmaschinen. Budou tak vyrábět složité ocelové díly, které jsou součástí špičkových švýcarských kovacích lisů. „Náročný výrobní proces vyžaduje zcela nový technologický postup. Hodnota referenční zakázky je zhruba 50 milionů korun," říká obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

Podle rámcové smlouvy vyrobí VHM pro Hatebur dva typy ocelových traverz (odlitků). Ještě před sepsáním smlouvy vyrobila firma první dvě zkušební traverzy, na kterých si Švýcaři ověřovali kvalitu. „Zákazník si potvrdil, že jsme schopni tento díl vyrobit, na základě toho pak s námi podepsal rámcovou smlouvu," vysvětlil obchodní ředitel Brož.

Výroba tvarově složitých traverz je velice náročná a probíhat bude celkem ve čtyřech provozech společnosti. Technologický postup zahrnuje modelové zařízení, zaformování a samotné odlití. Následuje čištění odlitku a několikaměsíční obrábění na CNC strojích; pak kontrola, ošetření v peci a závěrečná povrchová úprava. „Lití prvních kusů plánujeme na první květnové dny, dokončení a expedici předpokládáme na konci října," upřesnil Brož.

Oba typy traverz jsou určeny pro kovací lisy Hatebur Hotmatic. Ty produkují výkovky pro automobilový průmysl a výrobu ložisek. Ve druhém případě jde o díl, který váží kolem 80 tun a lis s ním je ideální pro výrobu velkých převodových kol, nábojů i velkých hřídelí.

Výroba odlitků pro švýcarskou firmu Hatebur, která neustále expanduje, je pro Vítkovice Machinery Group referenční. Celosvětový vývojář a distributor horizontálních tvářecích strojů působí na 25 místech světa včetně USA a Austrálie. Letos v dubnu expandující Švýcaři koupili italskou firmu Carlo Salvi, která se zabývá přesným opracováním dílů.

Rychlokovadlo