Tiskové zprávy

Zpět

VÍTKOVICE: Rozhodnutí VPE sníží uspokojení věřitelů

OSTRAVA 2. 8. 2017 – Včerejší návrh na konkurs společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), učinilo představenstvo o své vůli a bez jakýchkoli předchozích jednání se společností VÍTKOVICE a.s. Postup představenstva VPE ohrozil vstup investora do projektu turecké elektrárny Adularya, který právě v těchto dnech vede jednání s tureckou stranou. Dále ohrožuje vstup investora, který podal indikativní nabídku VPE den před konkursním návrhem. Konkurs VPE může zmařit i tollingové financování, které VÍTKOVICE a.s. zajistily VPE pro financování zakázky v Ruské federaci.

Představenstvo společnosti VÍTKOVICE a.s. se tedy distancuje od postupu představenstva VPE, který zvýšil rizika poklesu výnosu pro věřitele z důvodu škod a záruk z nedokončených projektů ve VPE. Společnost VÍTKOVICE a.s. žádným způsobem VPE od prohlášení úpadku neřídí, nicméně významným způsobem finančně a organizačně pomáhala VPE obtížné období překlenout.

„VÍTKOVICE a.s. mnohokrát veřejně deklarovaly, že nezvažují investiční vstup do VPE a nikdy neměly být investorem pro VPE. Jiné informace zveřejněné v médiích nejsou pravdivé. V pondělí 31. 7. obdrželo VPE oficiální nabídku na vstup investora. Současně právě 1. 8. probíhala v HARDu v Jeseníku jednání s potenciálním investorem pro tuto část VPE. VÍTKOVICE našly i potencionálního investora pro vstup do projektu Adularya. O to více je krok představenstva VPE nepochopitelný," uvedl předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE, a.s. Libor Witassek.

Witassek upozornil i na fakt, že tollingové financování pro VPE k zakázce v Rusku probíhalo v první části již více než 8 měsíců a v minulém týdnu úspěšně prošlo auditem zakázky ze strany Bureau Veritas, kterým byla splněna podmínka čerpání dalších financí pro VPE. Dále VÍTKOVICE a.s. poskytly prodloužené splatnosti pro závazky VPE v roce 2017 a minulý týden nabídly dohodu o splátkách za energie s první splátkou ve výši deset milionů korun a následným jednáním.

Rozhodnutí představenstva VPE je nešťastné především pro VPE a jeho zhruba 800 zaměstnanců. Skupina VÍTKOVICE a.s. nadále podporuje zachování provozu VPE, zachování nezbytného počtu pracovních míst a maximalizaci výnosu pro věřitele VPE. Představenstvo VÍTKOVICE a.s. je proto i nadále ochotno zvažovat další podporu pro úspěšné dokončení klíčových zakázek na VPE, chce pomoci snížit či zcela eliminovat škody v záručních lhůtách a poskytnout podporu pro vstup investora do VPE, jakožto i podporu pro jednání v Turecku.