Novinky, aktuality

Zpět

Vítkovické plničky prodaly o 100 procent více CNG

Největší ryze česká strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) loni prodala téměř tři miliony kubíků CNG, z toho koncovým zákazníkům v síti plnících stanic kolem 2,6 milionů m3, což je meziročně nárůst prodeje o 106 procent na zhruba 50 milionů korun. „Za posledních pět let je to skok na téměř desetinásobek. V roce 2010 jsme na plničkách prodali 300 kubíků," uvedl obchodní ředitel společnosti Vítkovice Doprava, která ve skupině VMG zastřešuje retailový prodej stlačeného zemního plynu, Martin Žák.

Aktuálně je VMG s celkovým počtem 24 plnících stanic (jde jak o veřejné, tak o podnikové CNG stanice) největším provozovatelem infrastruktury CNG plniček v České republice. „Kromě registrací stále vyšších počtů CNG vozidel se na zvýšených odběrech podepsala poptávka dopravních podniků po přechodu na alternativní palivo a s tím související plnění autobusů," zhodnotil Žák. Významným krokem bylo z pohledu VMG další rozšíření CNG infrastruktury v rámci projektu se společností BENZINA (umístění CNG stojanů na benzinových stanicích) a zprovoznění prvních CNG stanic na dálnici D1.

V roce 2016 bude podle obchodního ředitele Vítkovic Doprava rozvoj v oblasti CNG pokračovat. Kromě veřejných stanic mají totiž růst i privátní stanice – nejčastěji typu „podnikových plniček".  Vítkovice je budují i tam, kde není distribuční soustava zemního plynu, protože disponují technologií mobilních plynovodů a tzv. mateřských plnících stanic, ze kterých jsou schopny CNG dodávat i do míst, kam žádný plynovod nevede a nepovede. Pro rok 2016 počítá skupina VMG i díky tomu s téměř 300procentním meziročním růstem prodejů stlačeného zemního plynu.

Vítkovická strojírenská skupina je dlouhodobě lídrem v prosazování CNG v dopravě. Ve vlastním vozovém parku bude mít během dvou až tří let prakticky všechna vozidla na CNG (s výjimkou jednotlivých aut v několika málo zahraničních zastoupeních, kde zatím není možné pohon na CNG využívat). Vlastní síť s označením CNGvitall skupiny VMG postupně směřuje k rovnoměrnému pokrytí všech hlavních tahů, jak v okolí krajských měst, tak hraničních přechodů - příhraniční tahy jsou již dnes obsluhovány v blízkosti hranic s Polskem, Německem a Slovenskem.

V období let 2016 až 2018 rozšíří VMG působnost sítě CNGvitall v zahraničí, a to jak v sousedních zemích -  v Polsku a na Slovensku, tak ve vzdálenějších teritoriích.  Plnící stanice CNG se aktuálně nacházejí v Polsku a ve Spojených arabských emirátech. Poptávka po tomto typu je ale také z Ruska, z oblasti Blízkého východu a z Chorvatska.

plnicka cng