Aktuality

Zpět

Oživení Vítkovic Heavy může pokračovat, soud schválil reorganizační plán

Věřitelé Vítkovic Heavy Machinery (VHM) dnes dostali dobrou zprávu. Krajský soud v Ostravě schválil reorganizační plán firmy, která tak může pokračovat v procesu oživení a návratu ke standardnímu chodu, aby z poměrné části vypořádala své pohledávky. Rozhodnutí soudu bylo nezbytným krokem, protože scházel souhlas Komerční banky (KB). „Měsíce čekání pro nás nebyly snadné, stále bojujeme o důvěru trhu. Udělali jsme ale všechno pro to, abychom soud přesvědčili, že reorganizaci zvládneme.  Velké díky za podporu patří našim dodavatelům i zákazníkům, všem věřitelům, ale i našim zaměstnancům," uvedl generální ředitel Daniel Kurucz.

Drtivá většina věřitelů, a to včetně bank, schválila reorganizační plán VHM už 21. listopadu 2018 na věřitelské schůzi. Kvůli výhradám KB musel ale celý reorganizační proces zhodnotit soud, což trvalo do dnešního dne.  

Reorganizační plán především počítá se zachováním chodu výroby VHM a snížením nákladů na ni. Na výrobu jsou zajištěny peníze formou půjčky ve výši 76,5 milionu korun od investora, tedy od společnosti SPV VTK Jaroslava Strnada. Další peníze přicházejí díky takzvanému tollingu. Tedy systémem, kdy jiná společnost – v tomto případě Vítkovice Machinery Trade - poskytuje peníze na výrobu a na oplátku získává výrobky VHM.  Díky tomu má mít VHM k dispozici 1, 3 miliardy korun. Vlastníkem tollingové firmy, přesněji jejím jediným společníkem, je rovněž firma SPV VTK.

 „Chceme dál posílit obchod a na druhou stranu snižovat výrobní náklady. Mimo jiné bychom chtěli získat mnohem více zakázek od tradičních zákazníků, jako je SMS Group nebo Siemens, ale tak Voith, MAN Diesel nebo Rolls Royce. V průběhu roku bychom také rádi dohodli první objednávky ze Spojených států," doplnil generální ředitel VHM Kurucz k reorganizaci firmy.

Vedle běžící výroby VHM počítá s restrukturalizací pohledávek. Věřitelé jsou rozděleni do 13 skupiny a pro každou skupinu je navržen postup, jak získá zpět část svých pohledávek. Nejpodstatnější je kapitalizace pohledávek. To znamená, že někteří věřitelé odpustí VHM část dluhu a zbytek vymění za nové akcie firmy. Ty původní, které patřily společnosti Vítkovice a.s., zaniknou. Nové akcie získá především strategický investor v podobě SPV VTK. Menší část akcií připadne výměnou za odpuštění pohledávky také společnosti E-Invest. Za nejmenší část akcií vymění pohledávky i společnost Vítkovice.

Smyslem reorganizačního plánu je vyšší procento uspokojení věřitelů. Nezajištění věřitelé by v konkurzu dostali zhruba 3,6 procenta ze své pohledávky. Reorganizace jim má vrátit sedmiprocentní uspokojení.