Aktuality

Zpět

Vítkovice Heavy Machinery dodají kontejnery na vyhořelé jaderné palivo

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získaly referenční zakázku na výkovky kontejnerů pro přepravu a uskladnění vyhořelého jaderného paliva. Výroba se rozbíhá právě v těchto dnech. „Jde o první z možné sady 300 výkovků kontejnerů pro tuzemské jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, které bychom mohli dodávat po desítkách kusů ročně v období zhruba deseti let," uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz s tím, že ověřovací zakázka má být hotova do konce května 2019.

Kromě toho, že by nové kontejnery měly hromadně sloužit v domácích elektrárnách, jsou zajímavým sortimentem také pro export. Přesněji pro takzvaný decommissioning – řízenou likvidaci jaderných elektráren po skončení jejich životnosti. „Finančně se bavíme do budoucna o stovkách milionů korun. Co do sortimentu je to významná šance. V České republice není jiný dodavatel tak velkých výkovků, jaké tato produkce potřebuje," vysvětlil obchodní ředitel VHM Daniel Doležal.

Na tento typ kontraktů chce firma využívat financování z obnovených úvěrových linek bankovních domů. „Získali jsme financování od Raiffeisenbank a Všeobecné úvěrové banky. Jednáme s Českou exportní bankou. V procesu insolvence nás podporují HSBC Bank, Komerční banka, Česká spořitelna Commerzbank a Oberbank. Díky jejich přístupu je možné ve VHM rozvíjet i takto zajímavý byznys," doplnil generální ředitel VHM Kurucz.

Přeprava vyhořelého paliva, rozebírání a likvidace dosluhujících jaderných reaktorů je celosvětovým byznysem v objemu stovek miliard korun. Nukleární materiály se řeší v kontinentální Evropě, stejně jako ve Velké Británii. Dále ale i v Asii, například v Japonsku.

Vítkovice působí v jaderné energetice od druhé poloviny 60. let minulého století. Podílely se na výstavbě desítek jaderných elektráren v tuzemsku, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině a v Indii. Konkrétně VHM tradičně dodávaly díly primárního potrubí, reaktorů, parogerátorů a kompenzátorů objemu. „V současné době nám stoupá poptávka po výrobcích pro jadernou energetiku na export. Zejména těžkých výkovků pro nádoby primárního okruhu jaderných reaktorů," avizoval specialista obchodu VHM Lubomír Gogela.

Výroba ve VHM se po vážných potížích, které vedly k insolvenci firmy, znovu rozběhla letos v dubnu, kdy do společnosti vložila peníze společnost SPV VTK Jaroslava Strnada. Ta také zajistila provozní financování formou tollingu, aby firma mohla věřitelům nabídnout reorganizační plán s vyšším výnosem, než jakého by dosáhli zastavením produkce a konkurzem VHM.