Aktuality

Zpět

Vítkovice Heavy Machinery investovaly 25 milionů do modernizace ocelárny

Bezmála 25 milionů korun investovala společnost VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY (VHM), která prochází oživením a reorganizací, do oprav a modernizace ocelárny. „Klíčový provoz naší firmy má renovovanou a kompletně přezděnou pec, doplněnou jeřábovou techniku i nový systém potrubí, na kterém je závislé chlazení sekundární metalurgie," uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz.

Proběhla i údržba a opravy hydraulických bagrů pro manipulaci se šrotem a dalšími materiály. Všechny zásahy zvládly VHM takříkajíc za pochodu - během pravidelné sezónní servisní odstávky a mezi výrobami.  „Kvůli velké výměně potrubí jsme stáli jen dvakrát, a to na čtyři až pět dní. Pokračujeme drobnostmi, které by nás ale neměly nijak zásadně zdržovat," vysvětlil technický ředitel Pavel Machovčák.

Investice do ocelárny umožnila společnost SPV VTK Jaroslava Strnada, která by se podle reorganizačního plánu měla stát majoritním vlastníkem VHM. Další peníze přicházejí formou tollingu prostřednictvím společnosti Vítkovice Machinery Trade. Díky tomu má Heavy k dispozici 1, 3 miliardy korun. Vlastníkem tollingové firmy, přesněji jejím jediným společníkem, je rovněž firma SPV VTK.

„V říjnu čeká ocelárnu práce na nových kontraktech. Jejich objem by měl být zatím nejvyšší od obnovení chodu výroby letos v dubnu," upozornil výrobní ředitel Vlastimil Molek. Celé VHM nyní kontrahují více než 200 milionů korun měsíčně.     

Výroba vlastní oceli je pro VHM jednou z podstatných konkurenčních výhod.  Na ocelárnu navazuje celé výrobkové portfolio společnosti - od ingotů, přes díly pro hydroenergetiku a větrné elektrárny až po dodávky technologií pro velké zpracovatelské závody. Největší část produkce VHM směřuje do zemí EU, tam pak zejména do Německa. Firma ale vyváží také do USA, Ruska, Kanady, Brazílie, Indie i na další trhy, které tak všechny v součtu přináší zhruba 80 procent ročního objemu tržeb.