Aktuality

Zpět

Vítkovice Heavy Machinery pracují na čerpadlech pro atomovou elektrárnu

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získaly novou, referenční zakázku na díly čerpadel pro primární okruh jaderných elektráren. Je to další krok v rozšiřování dodávek pro jadernou energetiku a zvětšování portfolia v oboru jaderné energetiky. „Díly jsou určeny pro ruského zákazníka, který čerpadla s nimi dodá na jadernou elektrárnu Akkuyu. Tu v Turecku staví Rosatom," uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz.

Podle něj ale nejde jen o jednotlivou zakázku.  VHM dodávkou potvrzují zvládnutí náročné výroby výkovků ze speciální nerezové korozivzdorné oceli. „Museli jsme se vyrovnat s požadavkem na velmi úzkého rozmezí tzv. delta feritu, tedy modifikace železa, která má vliv na kvalitu oceli.  V tomto případě jde o dosažení vysokých kvalitativních hodnot nejen při standardní teplotě 20 °C, ale i při zvýšené teplotě 350 °C. To vše si vyžaduje upravit technologické postupy zejména při výrobě na ocelárně, ale také při tepelném zpracování výkovků. Bezchybné zvládnutí technologie nás kvalifikuje pro další obdobné zakázky," vysvětlil technický ředitel VHM Pavel Machovčák.

Finanční objem zakázky společnost neuvádí. Jde však v krátké době již o druhý zřetelný inovativní vstup do jaderné energetiky. Loni v listopadu VHM získaly referenční zakázku na výkovky kontejnerů pro přepravu a uskladnění vyhořelého jaderného paliva pro tuzemské jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Složitý proces firma zvládla a letošní přejímka pod dohledem zákazníka a certifikační autority TÜV NORD Czech proběhla na konci dubna hladce.

Kromě toho, že by nové kontejnery měly hromadně sloužit v domácích elektrárnách, jsou zajímavým sortimentem také pro export. Totéž nyní platí o dílech čerpadel pro primární okruh jaderných elektráren.

Někdejší koncern Vítkovice působil v jaderné energetice od druhé poloviny 60. let minulého století. Podílel se na výstavbě desítek jaderných elektráren v tuzemsku, na Slovensku, Maďarsku, Polsku, Bulharsku, Německu, v Rusku, na Ukrajině a v Indii. Konkrétně VHM tradičně dodávaly díly primárního potrubí, reaktorů, parogenerátorů a kompenzátorů objemu. Jadernou energetiku i nyní firma vnímá jako jeden z dlouhodobě zajímavých oborů. Nejde totiž jen o výstavbu nových elektráren, ale také o likvidaci starých zařízení za hranicí životnosti.