Aktuality

Zpět

Vítkovice Heavy Machinery vykovaly novou obří láhev na vodík

OSTRAVA 24. 8. 2017 – VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY (VHM) úspěšně dokončily zavedení nové výroby kované maxinádoby na stlačený vodík. Firma zvládla unikátní technologii kování vysokotlaké ocelové láhve pro tlak až 1000 bar. „Tyto obří láhve, o délce 12 metrů s vnějším průměrem zhruba 80 centimetrů, budou sloužit jako zásobníky pro plnící stanice vozidel s vodíkovým pohonem či jako zásobníky pro přebytečnou energii z alternativních zdrojů," vysvětlil technický ředitel VHM Miloš Bronček. VHM jsou nyní jediným dodavatelem nadrozměrných kovaných vysokotlakých vodíkových nádob na světě.

Výhodou nově kované nádoby na vodík je především to, že je schopna pojmout obrovské množství plynu, který tak může být po dlouhou dobu po ruce pro průmyslové využití na potřebném místě. Běžně vyráběné vysokotlaké nádoby na stlačený plyn se vyznačují mnohem menšími rozměry a jejich uzavírání a tvorba hrdel probíhá na speciálních tvářecích strojích, které ale v případě nového produktu VHM nutné nejsou. Vývojový tým VHM navrhl a poté ve spolupráci s výrobou ověřil novou unikátní technologii kování během několika měsíců.

Vodík je obnovitelnou surovinou a je považován do budoucna za jeden z nejdůležitějších zdrojů energie. Zásoby vodíku ve vodě jsou téměř nevyčerpatelné. Vodík se dá transportovat i skladovat. Z  hlediska ochrany životního prostředí je jeho spalování čistší než spalování fosilních paliv, vznik vody totiž není provázen toxickými sloučeninami ani skleníkovými plyny. Vodík tedy představuje trvale udržitelný a obnovující se energetický zdroj.

           

Výzkum a vývoj nových vysokotlakých nádob na vodík získal podporu v  rámci projektuPodpora vědy a výzkumu v Moravskoslezském kraji 2016".