Aktuality

Zpět

Vítkovice Heavy vyrábí už sedmou hřídel pro hydroelektrárnu v Rusku

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) v těchto dnech vyrábí poslední ze sedmi turbínových hřídelí v celkové hodnotě desítek milionů korun pro ruský projekt Khantayskaya. Jde o subdodávku pro modernizaci vodní elektrárny z roku 1975 na řece Khantaika, která mimo jiné zvýší výkon elektrárny o zhruba sedm procent na 511 MW a prodlouží její životnost.

Rozhodnutí o modernizaci elektrárny padlo v roce 2012. V letech 2015 a 2016 byly nahrazeny první dvě hydroenergetické turbíny. VHM na projektu pracuje s přestávkami od roku 2017, a to jako obchodní partner společnosti ČKD Blansko. „Po prvních pěti turbínách se nám podařilo získat kontrakt i na šestou a sedmou hřídel. V rámci insolvence to samozřejmě nebylo nic jednoduchého a musíme poděkovat kolegům za důvěru," uvedl obchodní ředitel VHM Daniel Doležal.

VHM v sektoru hydroenergetiky pracují zejména na renovacích a dodávkách klíčových součástí vodních elektráren. Obor je úspěšný hned v několika zemích. Vedle Ruska například také v Kanadě, USA nebo Indii. K největším referencím VHM patří velmi složité odlitky servoválců pro renovaci známé hydroelektrárny na přehradě Rocky Reach v americkém státě Washington. Toto vodní dílo s jedenácti generátory o celkovém výkonu 1300 MW je i turistickou atrakcí - díky unikátnímu přechodu pro bezpečný pohyb potěru lososů a pstruhů amerických.

VHM v současné době čeká na rozhodnutí soudu o reorganizačním plánu. Soud musí o plánu rozhodnout, protože na jednání schůze věřitelů loni v listopadu scházel ke schválení záměru souhlas Komerční banky. Reorganizační plán především počítá se zachováním chodu výroby VHM a se snížením nákladů. Na výrobu jsou zajištěny peníze formou půjčky od strategického investora, společnosti SPV VTK Jaroslava Strnada. Další peníze přicházejí díky takzvanému tollingu. Vlastníkem tollingové firmy, přesněji jejím jediným společníkem, je rovněž firma SPV VTK. Ta má v případě úspěchu reorganizace také získat většinový podíl akcií VHM.