Novinky, aktuality

Zpět

Vítkovice vyrábějí obří sloupy pro kovací lis v USA

Sloupy pro kovací lis v celkové hodnotě bezmála 80 milionů korun dodávají v těchto dnech Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice. První dva sloupy, každý o hmotnosti 200 tun a délce přes 20 metrů, společnost právě vyvezla, další dva unikátní kusy dodají Vítkovice v říjnu. Klientem je německá společnost SMS group, která staví kovací lis ve své americké pobočce nedaleko Los Angeles.

„Co do hmotnosti a rozměrů se jedná o mimořádnou a referenční zakázku. Je to výroba jednoho z nejtěžších a nejrozměrnějších produktů ve VHM vůbec," říká generální ředitel VHM Jan Gajda. Kovací lis bude vyrábět produkty ze speciálních titanových slitin pro letecký a kosmický průmysl v USA. Lisovací síla tohoto hydraulického zápustkového lisu bude 50 tisíc tun, což je pro srovnání zhruba čtyřikrát více než maximální kovací tlak běžného lisu obdobného typu.

Pro výrobu čtveřice sloupů použily VHM celkem 20 dutých válcových výkovků, každý o průměrné hmotnosti zhruba 40 tun. Každý sloup je svařený z pěti výkovků, a to unikátní technologií, kterou opakovaně využívají zákazníci skupiny Vítkovice Machinery Group z jiných oborů - například pro hydroelektrárny a cementárny.

Vítkovice Heavy Machinery spolupracují s německou SMS group od roku 1993, kdy jí začaly dodávat odlitky a výkovky. O tři roky později zahájily dodávky částí válcoven a od roku 2001 pak dodávky pro lisy. „Kontrakty pro SMS group se už počítají na desítky a v hodnotě mnoha miliard korun," dodal obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

VHM sloup