Aktuality

Powrót

Na trhu práce chybí lidé, Vítkovická střední průmyslová škola proto získala milion od významného podnikatele ze severu Čech

Trh práce v České republice silně trpí nedostatkem technicky vzdělaných lidí. Vítkovická střední průmyslová škola, která už desítky let techniky vychovává, proto získala výjimečný dar v hodnotě milionu korun od společnosti mimo domovský Moravskoslezský kraj. Dárcem je navíc poprvé v historii developerská skupina, konkrétně JTH Holding známého severočeského podnikatele Jaroslava Třešňáka

Investorská a developerská skupina JTH se přes 25 let zaměřuje na investice do nemovitostí k bydlení i pro podnikatelské aktivity. „Česká ekonomika zoufale potřebuje technicky vzdělané lidi, kteří jsou z našeho pohledu nejen žádanými zaměstnanci, ale i těmi, kdo díky dlouhodobé perspektivě a stabilním příjmům generují poptávku na realitním trhu. Obojí nás přimělo podpořit technické školství," vysvětlil statutární ředitel a předseda správní rady JTH Holding, a.s. Jaroslav Třešňák. Skupina JTH podle něj navíc hodlá v Ostravě budovat rezidenční bydlení, pro které už také nakoupila na území města pozemky. 

Vítkovická střední průmyslová škola (VSPŠ) je jednou z nemnoha firemních škol v České republice. O její ustavení do současné podoby se v roce 2008 zasloužila vítkovická strojírenská skupina, která stála u zrodu technického školství v Ostravě už v roce 1883 a v roce 1912 postavila i první učňovský domov pro 125 učňů.

Novodobá VSPŠ vznikla spojením původně krajského učiliště s privátním gymnáziem. Jejími zřizovateli jsou Vítkovice, a.s. a AHOL – Střední odborná škola, s.r.o. Aktuálně má průmyslovka zhruba 800 studentů. Do prvních ročníků v ní letos nastoupilo přes 200 žáků. Největší počet z nich chce absolvovat obory mechanik - seřizovač, letecký mechanik a obráběč kovů. „Průmysl i samotné Vítkovice procházejí změnami, ale konkurenční výhoda bude vždy v technických talentech, na tom se nic nemění. Proto jak Vítkovice tak Cylinders Holding vítkovickou střední dále podporují," podotkl za zřizovatele VSPŠ Jan Světlík, vlastník skupiny Cylinders Holding a Vítkovice Holding.

Vítkovická střední vychovává talenty a schopné lidi nejen pro strojírenství, ale i pro hutní, letecký, automobilový, petrochemický či vodárenský průmysl v Moravskoslezském kraji i mimo něj. „Získané prostředky použijeme na praktické vzdělávání v dílnách i na provoz školy jako takový," doplnil ředitel VSPŠ Josef Lukosz.

Doplňující informace:

Skupina JTH zaměstnává zhruba 350 lidí a zaměřuje se na výstavbu a rekonstrukci, správu a údržbu nemovitostí. Je také významným pronajímatelem a správcem nemovitostí administrativního, průmyslového i bytového charakteru. Disponuje projekty zejména na území České republiky, Slovenska a Chorvatska. V oblasti developmentu patří mezi aktuálně dokončené projekty stylové bydlení Rezidence Moser v Karlových Varech a bytový dům Husova v Jičíně. Ve výstavbě je hotelový resort Costabella v Chorvatsku a byty Na Šibeníku v Olomouci.