Aktuality

Zpět

Exkurze Prahy

V předvánočním čase 11.–13. prosince 2019 se 46 žáků VÍTKOVICKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY oborů „Ekonomika a podnikání" (třídy PX1, PX2, PX3S), „Truhlář, elektrikář" (třída TR3E) a 4 pedagogové zúčastnili exkurze do Prahy v rámci projektu OKAP (Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK).

První den jsme zahájili prohlídkou Národního muzea, kde jsme zhlédli 2 aktuální výstavy. První z nich nesla název „Říká se jí sametová", a pomocí více než 120 sbírkových předmětů ukazovala témata důležitá pro veřejnost před sametovou revolucí a druhá výstava byla pojmenována „Tajný život sbírek", která nám umožňovala nahlédnout do skrytého nitra muzejního provozu.
Následně jsme se přesunuli do pražského Umělecko-průmyslového muzea, v jehož historické budově navštívili studenti hned 3 výstavy („Obrazy konců dějin: česká vizuální kultura 1985-1995", „Plejády skla 1946-2019" a výstavu „Tapio Wirkalla").
Druhý den exkurze jsme navštívili historický komplex Klementinum v centru Prahy, ve kterém je umístěna Národní knihovna, jedna z nejstarších knihoven vůbec. Téhož dne jsme absolvovali také komentovanou prohlídku „Divadla Na Zábradlí", jednoho z nejznámějších divadel v Praze, které bylo založeno roku 1958 a během jeho existence se zde vystřídalo mnoho známých tvůrců (např. i Václav Havel). Produkční divadla nás provedla zákulisím, byli jsme přítomni předávací porady – důležité části přípravy nové inscenace, nahlédli jsme do šaten a kostymérny, vystoupali jsme ke kabině osvětlovače a zvukaře. Díky tomu jsme poznali technické zázemí, které je divákům běžně skryté. Studenti měli také možnost prohlédnout si řadu pražských kulturních památek – např. Karlův most, Prašnou bránu, orloj na Staroměstském náměstí, Pražský hrad aj.
Exkurzi jsme třetí den zakončili návštěvami hned dvou muzeí, která se nacházejí v bezprostřední blízkosti. Expozice Národního technického muzea nám umožnila seznámit se s historií vývoje techniky v různých odvětvích, mezi která patří například architektura, stavitelství a design, doprava, fotografie, aj. V Národním zemědělském muzeu si studenti prošli expozice věnované zemědělství a zemědělské technice.
Exkurze nám přinesla velké množství nových, zajímavých informací, které studentům pomohou prohlubovat jejich znalosti ve svých oborech i mimo ně. Díky návštěvám uvedených institucí byli konfrontováni s novými hodnotami a pohledy na soudobé dějiny, na funkci knihoven a divadel ve společnosti a podobu technologického vývoje, což jim jistě umožní lépe rozumět okolnímu světu.