top of page

Vítkovice dokončily už 56 bytů v Lipovém dvoře. Místo s bohatou historií opět ožívá bydlením

  • jakubvecerka
  • 18. 6.
  • Minut čtení: 3

Projekt revitalizace původní úřednické kolonie v ostravských Vítkovicích pokračuje další významnou etapou. Společnost VÍTKOVICE, a. s. dokončila rekonstrukci čtvrtého bytového domu v lokalitě Lipový dvůr, čímž završila první fázi projektu zaměřeného na proměnu historických budov v moderní a atraktivní nájemní bydlení. V rámci této 1. etapy vzniklo celkem 56 bytových jednotek různých dispozic.


„Lipový dvůr má unikátní atmosféru, kterou chceme zachovat i při rekonstrukcích. Proto jsme v nově opraveném domě využili i podkrovní prostory a ponechali původní dřevěné trámy či historické dlažby a zábradlí. Každý byt tak nabízí nejen komfort, ale i jedinečný charakter,“ uvedla Světlana Krettková, manažerka zodpovědná za pronájem realit.

Nové byty jsou řešeny s důrazem na prostor, světlo a vysoké stropy. Nabídka zahrnuje 22 bytů 1+kk/1+1, 26 bytů 2+kk, šest 3+kk a dva prostorné 4+kk s plochou až 120 m². Lokalita je ideální pro mladé páry, manažery, zahraniční pracovníky i rodiny s dětmi – novinkou jsou právě větší jednotky typu 3+kk a 4+kk. Do budoucna se zvažuje i nabídka studentského bydlení.

Lipový dvůr se může pyšnit i zelenou historií – lípami, které byly vysazeny již při vzniku kolonie před více než sto lety. Tyto stromy dnes tvoří živoucí rámec celého areálu a dotvářejí jeho jedinečnou atmosféru. Lípy přinášejí stín, vůni i kus příběhu, který propojuje historii místa s jeho novou podobou.

Velkou výhodou Lipového dvora je výborná dopravní dostupnost, tramvajová zastávka Stará ocelárna v docházkové vzdálenosti a dostatečná kapacita parkovacích míst přímo v areálu, který je chráněn závorou.

Historie Lipového dvora sahá až do let 1910 – 1921, kdy zde vyrostla úřednická kolonie určená pro inženýry a techniky tehdejších Vítkovických železáren. Domy se vyznačovaly nadstandardní výbavou, propracovanou architekturou a byly považovány za jednu z nejkvalitnějších adres ve Vítkovicích. Po válce sloužily domy různým administrativním účelům, teprve v posledních letech se navrací k původnímu účelu - bydlení.

Projekt bude pokračovat dalšími etapami. V přípravě je rekonstrukce tří domů v přímém kontaktu s Ruskou ulicí. Tato část rekonstrukce vytvoří pohledovou bránu do celého areálu a nabídne více než 50 dalších bytů. Získání stavebního povolení se předpokládá do konce letošního roku, s realizací se počítá v roce 2026. Třetí etapa pak předpokládá i  výstavbu nových objektů na volných plochách. Kromě bytů by zde měly vzniknout i komerční prostory pro služby, které obyvatelé využijí.

Revitalizace Lipového dvora je součástí širší vize proměny této části Ostravy - Vítkovic v moderní rezidenční čtvrť s návazností na kulturně-průmyslové dědictví Dolních Vítkovic.


Doplňující informace - zajímavosti z historie Lipového dvora:

Lipový dvůr má nejen architektonickou a urbanistickou hodnotu, ale je také spojen s řadou výrazných osobností české historie. V období první republiky zde žil například významný architekt Alois Pix, který je autorem části Jubilejní kolonie a kolonie Šídlovec, nebo inženýr Jaroslav Heimrich, odborník na výrobu pancéřových desek. Ironií osudu sousedem Pixe byl i budoucí protektorátní ředitel železáren Karl Kuchinka.

Temnější kapitolu představuje fakt, že v lokalitě působil také jeden z nejvýraznějších činovníků nacistické éry – Karl Hermann Frank, tehdejší vítkovický úředník, pozdější státní sekretář a velitel policie Protektorátu Čechy a Morava.

Po roce 2008 si Lipový dvůr oblíbili také novodobí významní odborníci. Bydleli zde např. architekt a urbanista  Josef Pleskot, známý mj. přestavbou areálu Dolních Vítkovic, nebo architekti Mojmír Ranný či Zdeněk Fránek.

V roce 2013 vznikla v rámci urbanistické proměny tzv. Zelená osa Vítkovic, kterou doplnilo umístění pěti monumentálních soch od špiček českého výtvarného umění – Karla Nepraše, Stanislava Kolíbala, Zdeňka Sýkory, Aleše Veselého, Karla Malicha a Magdaleny Jetelové. Tyto umělecké instalace přinesly do bývalého průmyslového areálu nový kulturní rozměr.


KONTAKT PRO MÉDIA:

Eva Kijonková, mediální zastoupení VÍTKOVICE, a. s., tel.: 721 857 097


 
 
bottom of page